Pucra Ne Bark Gjate Shtatzanise

Me avancimin e shtatzanisë rritet mitra dhe kjo pastaj shtyp zorrët dhe e shton më shumë kapsllëkun. mistracjonet i kam pasur me 15korrik dhe me 15 gusht kom pas veq3 pika ngjyr roz kam dhimbje nfund bark sidomos kur qona ne kemb majet e gjyksit pon dhim kam ber testin 5dit mas mu kan vanuar mistracjonet po negativ pres me pa durim pergjigjjen juj sepse un deshiroj qe te kem femi * * * * * *. Email ose Pseudonimi Fjalëkalimi Harruat fjalëkalimin?. Lëshojeni dhe këndojeni këngën tuaj të preferuar, në javën e 34 bebja juaj arrin ta njohë zërin tuaj. Zakonisht fëmija ndjek rutinën e nënës në bark. Shumë shtatzëna, por edhe partnerët e tyre, nuk janë të sigurt a mund ta rrezikojë beben marrëdhënia seksuale. Kjo është kryesisht mëlçisë vuan nga marrja e sasive të mëdha të alkoolit, yndyrore dhe hostroyiyizhi. Një nënë e re ishte në javën e 30-të të shtatzanisë dhe i kishin filluar dhimbjet e tmerrshme dhe shenja në të gjithë trupin, derisa mësoi se kishte alegji nga fëmija i saj që mbante në bark. Jam shtatzënë dhe nuk di si të veproj, pasi kam herë pas here dhimbje në bark dhe kam frikë se mos e dëmtojnë fëmijën. Dhimbje ekstreme në bark. Në artikullin e sotëm ne do të ju zbulojmë pesë arsyet përse ju djeg urina dhe që nuk kanë kurrfarë lidhjeje me kujdesin personale: 1. Dhimbje Prenatal manifestohet si në vijim: tendosje barkut mur fillon, duke u bërë të ndjehen më të fortë. Mund të ndjeni lodhje këto ditë sidomos nëse keni problem për të fjetur. Ndërsa tashmë bashkëshorti i saj i është rikthyer aktivitetit të tij si biznesmen. Perdorni ushqim ne gjendje te lenget dhe konsumoni sa me shume lengje. Të Ftohtit, Gripi dhe Kolla; Kanceri; Diabeti; Alergji; Ortopedia dhe Eshtrat; Zemra dhe Gjaku; Të rëndësishme. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollata, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera te shijshme. Pavarësisht se mami është ajo që e mban në bark ti ke më shume emocione se ajo. Muskujt po marrin po ndjekin zhvillimin normal, ti e ndjen kur ai zgjatet ne bark, ai kthehet sa ne nje ane ne tjetren dhe ben akrobaci te vogla. Kalendari i shtatzanise. 10 njerëzit më të çuditshëm në botë. Megjithëse Freddy McConnell, 32 vjeç, ka lindur biologjikisht femër, prandaj ka një mitër dhe është në gjendje të krijojë dhe të mbajë një fëmijë në bark. Ja çfarë tregojnë goditjet e forta të fetusit në bark gjatë shtatzënisë 2018-02-02 në ora 22:20 Momenti kur një nënë ndien fëmijën e saj duke lëvizur në bark përshkruhet si një nga momentet e ndjesitë më të bukura që mund të përjetohen ndonjëherë. Në qelizat e kores së gjëndrës mbiveshkore krijohen tri lloje hormonesh: Mineralokortikosteroidet që i sekreton zona glomerulosa. Tek shtatzanat në bark ose tek gjokset, tek adoleshentet më tepër tek kofshët dhe gjokset, tek ato gra që merren me ushtrime force tek shaptullat kurse tek ato që janë mbipeshë në zona të ndryshme. Tek ne në popull është e njohur se, kosi i holluar, ka një veprim të tillë; poashtu nga përvoja e disa nënave gjidhënëse, lëngu i portokallit dhe lëngu i limonit kanë një veprim të tillë. Sa herë që nisni një dietë, ose në momentin kur nuk merrni energjinë e nevojshme për trurin nga ushqimet, do të përjetoni dobësi, uri, depression, lodhje dhe dhimbje koke. Ne raste te ketilla te keshillohet te beni nje vizite tek mjeku gastro. Persh jam pak e shqetesuar sepse hemoroidet me jan shfaqur per her te pare ne muajin 7-8 te shtatezanise dhe kisha goxha shqeteaime,tani nuk kam ahqetesime por keto 3-4 dite kam patur nje virus me bark dhe te vjella dhe me jan acaruar goxha emoroidet cfar te pi ai t eveproj me jan bere 4-5 dhe shkaktojne dhimbie her pas here si te veproj nje. Është e rëndësishme për të kuptuar se depresioni - një stuhi hormonal që së shpejti vë në gjumë, por nuk do të përzënë për skandale dhe zhgënjimet. Pershendetje si jeni nena? Shpresoj te me ndihmoje ndonjera nga ju, a eshte dicka e rrezikshme gjate shtatzanise dhembja ne fund te barkut? Bej gjume jo te rehatshem, shpina me kurrizin dhimbje shume, java 7 e shtatzanise? Ju pershendes, kaloni mire te gjitha e flm shume. “Faleminderit Zot qe me bere te perjetoj ndjesine e te qenit ‘Nene’ per here te dyte 🙏🏻!Mireseerdhe midis nesh i vogli jone. Si te mbetem shtatzane? Test shtatzënie në shtëpi me pastë dhëmbësh- Metoda dhe Efektiviteti. Cistat Funksionale - Këto cista normale shpesh tkurren dhe zhduken brenda dy apo tre ciklave menstrual. com Cilet jane shenjat e para te shtatzanise? Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual apo nëse ardhja e tyre ndryshon gjerësisht nga muaji ne muaj. Keshtu Qe vajza ime Tash 20 muajshe Ka nje peshe Qe nje kohe te gjate Prej 10 kilogram e 800 gram. Kjo pasi organizmi krijon disa “depo” të vogla ushqimi, të cilat i mundësojnë fetusit apo bebit në bark të marrë ushqimin e nevojshëm. Disa femra mund te ken problemin e urinimit te tepert dhe disa te tjera te ken fryrje dhe dhimje ne gjoks. Une kam qene shtatzene ne djalin e madh. Po kështu shtohet edhe nevoja për proteina. Para disa ditesh me dolen disa pucra te bardha ne zonen e kurrizit dhe ne pjesen. Në këtë periudhë nëse nuk është vënë re ndonjë problem, mundësitë për lindje të parakohshme janë minimizuar. pasi kam gruan dhe dua të bëj një vezitë mjeksore. Trajtime ne kushtet e shtepise per parandalimin & kurimin e strijave Strijat jane nje problem i pergjithshem per shumicen e grave ,sidomos mbas shtatezanise. Nëse ju jeni një tifoze e modës dhe doni të visheni me stil edhe gjate shtatzanise, ose doni te jeni gjithmone"trendy", ju ofrojmë 4 keshilla se si ta arrini kete. Pra, ne shikuar në atë që në të vërtetë është sëmundje rubeola, simptomat e saj dhe se si për të luftuar atë. Nëse do të keni djalë, organi gjenital është më i dukshëm tani edhe pse mund të jetë duke ta fshehur kur e sheh ne eko. Rreziku për foshnjen Rreziku më i madh i cili vie nga kafshët është infektimi me toksoplazmë (nga macet) dhe listeria (gjendet në djathin dhe. Ne ate periudhe te shtatzanise gjate vizites me ultraze mund te vereni nese foshnja thith gishtin apo nese prek pjeset e tjera te trupit. Qe te keni nje shtatzani sa me te mbare dhe nje bebe te. Crème Prévention Vergetures është formuluar në mënyrë specifike për nënat e ardhme dhe ato që presin të bëhen nëna përsëri, ndihmon për parandalimin e formimit të strijave falë kombinimit unik të përbërësve të tij veprues dhe përbërsve me origjinë natyrale:. Ne sot do t'ju zbulojmë disa nga simptomat më të pazakonta, por kryesisht të shpeshta, të cilat nuk duhet që t'ju frikësojnë. Pershendetje Dr! Pata nje shtatzani jashte mitre,dhe u bera operim me laparoskopi. Veronika nuk është një vajzë si të gjithë të tjerat. Nje here ne 2 jave gjate muajit te tete dhe 1 here ne jave gjate muajit te nente te shtatzanise. Perdor qumesht dhe caj mente. Muskujt po marrin po ndjekin zhvillimin normal, ti e ndjen kur ai zgjatet ne bark, ai kthehet sa ne nje ane ne tjetren dhe ben akrobaci te vogla. Shqetësimet e para si të vjellat apo lodhja mund të ndikojnë në urinë tuaj seksuale. Shtatzania është njëkohësisht e thjeshtë dhe e komplikuar. Lëshojeni dhe këndojeni këngën tuaj të preferuar, në javën e 34 bebja juaj arrin ta njohë zërin tuaj. Cilat jane shenjat e para te shtatzanise?, Mos ndoshta jeni shtatzane? Me shume mundesi ju nuk do ti vini re simptomat gati nje jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Sipas tij, ato shfaqen kryesisht nëse udhëtoni nga Perëndimi drejt Lindjes dhe e anasjelltas. Shtatzania ndahet ne tremujorin e pare qe zgjat 12 jave; i dyti zgjat 15 jave dhe i treti 13 jave. Pothuajse nuk ka 3-4 dite qe kam bere Hemogramin qe eshte testi tregues I elementeve ne organizem,para trajtimit me antibiotik kisha 12m. Bebi rritet me shpejtesi: tani ai peshon 260 de gram, dhe eshte 25 cm i gjate. doktor pershendetje. Si të Jetojmë Shëndetshëm 736 views. Bebi rritet me shpejtesi: tani ai peshon 260 de gram, dhe eshte 25 cm i gjate. Ajka nga ftoi i freskon damarët dhe forcon barkun. Jom shtatzan ne muajin e dyt kom mestracione te kafta qe 3 jav mjeku mka than me pushu sa ma shum deri sa te forcohet mitra edhe 3 dit e kom kontrollen e ardhshme po po kom shpesh dhimt ne bark nuk jan shum te forta po as te lehta jo vazhdoj me pas ende mestracione te kafta qka mendoni ju a osht shum e rrezikune shtatzania jem. Ky lloj i cistave rrall ndodh tek gratë në menopauzë për shkak se formohet gjatë ovulacionit dhe në menopauz vezët më nuk prodhohen. E premte 20, 2018, 13:13 Share this Facebook. Të Ftohtit, Gripi dhe Kolla; Kanceri; Diabeti; Alergji; Ortopedia dhe Eshtrat; Zemra dhe Gjaku; Të rëndësishme. Nje keshille e mire eshte mos te ndiqni direkt kete shenje urie por te mbani nje regjim te ekulibruar ngrenie. Në antikitet thuhej se “barku me majë nuk shkon në luftë”, ose ndryshe, vajzat nuk ishin të detyruara të merrnin pjesë në të tilla ngjarje, çka nënkuptonte se femrat shtatzënë me bark me majë kanë vajzë, ndërsa në të kundërt, kur barku është i rrumbullakët, pritet lindja e një djali. Kjo pasi organizmi krijon disa “depo” të vogla ushqimi, të cilat i mundësojnë fetusit apo bebit në bark të marrë ushqimin e nevojshëm. Brokoli, lakra, lulelakra: Këto perime përmbajnë rafinosse, një lloj sheqeri që mbetet i patretur derisa bakteret e fermentojnë atë dhe ky proces prodhon gaz. Një vezë e ngjizur zakonisht udhëton 4-5 ditë në tub, prej vezores deri në mitër, ku mbarësohet brenda 6-7 ditëve pas pjellimit. Prandaj, nëse disi ndjeheni sikur keni pak vend bosh në bark, rrëmbeni një grusht qershi dhe përfitoni nga vetitë e shumta që ato kanë. Djalë apo vajzë? Si të kuptojmë gjininë e fëmijës? Kurioziteti për të mësuar gjininë e fëmijës është i madh deri në momentin që mjeku mund ta konfimojë atë me anën e ekografisë. Postoje në Facebook. Gjate barrës nevojat për vitamina dhe kripra minerale, në ndryshim nga nevojat energjitike, dyfishohen duke filluar që nga dita e parë e shtatzënisë. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollata, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera te shijshme. com Cilet jane shenjat e para te shtatzanise? Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual apo nëse ardhja e tyre ndryshon gjerësisht nga muaji ne muaj. Kam sekrecione vaginale ngjyre te bardhe dhe me ere. Persh jam pak e shqetesuar sepse hemoroidet me jan shfaqur per her te pare ne muajin 7-8 te shtatezanise dhe kisha goxha shqeteaime,tani nuk kam ahqetesime por keto 3-4 dite kam patur nje virus me bark dhe te vjella dhe me jan acaruar goxha emoroidet cfar te pi ai t eveproj me jan bere 4-5 dhe shkaktojne dhimbie her pas here si te veproj nje. Tek shtatzanat në bark ose tek gjokset, tek adoleshentet më tepër tek kofshët dhe gjokset, tek ato gra që merren me ushtrime force tek shaptullat kurse tek ato që janë mbipeshë në zona të ndryshme. Përdorimi duhanit gjatë shtatzënise reflektohet te fëmija më shumë nga ç’mund të imagjinohet. Gjithashtu edhe periudha pas tremujorit të parë nuk duhet të konsiderohet e lehtë. Rreziku qëndron akoma më i madh në sajë të përdorimit të ilaçve gjate shtatzanisë. Sëmundje të tilla janë të vendosur edhe në jetën tonë, ne jemi të përdoren për ta, dhe vetëm mesazhet në televizion, na bëjnë vigjilent dhe të dëgjojnë për shëndetin tuaj. Pesha dhe gjatesia e fetusit ne barkun e nenes. Qe te keni nje shtatzani sa me te mbare dhe nje bebe te. Pershendetje si jeni nena? Shpresoj te me ndihmoje ndonjera nga ju, a eshte dicka e rrezikshme gjate shtatzanise dhembja ne fund te barkut? Bej gjume jo te rehatshem, shpina me kurrizin dhimbje shume, java 7 e shtatzanise? Ju pershendes, kaloni mire te gjitha e flm shume. keto amerikanet ketu me. Kontrollet duhet te behn 1 here ne muaj deri ne muajin e tete. Gratë që kan pasur cista ne vezore më parë janë në rrezik më të madh të zhvillojnë prapë cista. Pershendetje nena, ju lutem nese keni mundesi te me ndihmoni me pergjigjet tuaja, jam shtatzan 31 javeshe dhe dje me kruhej shum lekura ne fillim mendova se ndoshta ngaqe hapej por pastaj vura re si pika te kuqe qe me pas u bene si pucra te vogla sikur me kishte thumbuar bleta, ne te gjithe trupin pervec barkut, sot kam viziten tek mjeku por mendova te pyesja nje here ketu paraprakisht, flm. Kjo është kryesisht mëlçisë vuan nga marrja e sasive të mëdha të alkoolit, yndyrore dhe hostroyiyizhi. Muskujt po marrin po ndjekin zhvillimin normal, ti e ndjen kur ai zgjatet ne bark, ai kthehet sa ne një anë ne tjetrën dhe bën akrobaci te vogla. Keni bark të pozicionuar poshtë? Atëherë kjo mund të jetë një shenjë e shtatzanise për të sjellë jetë një djalë. Disa hulumtime kanë treguar se këngët të cilat fëmija i ka dëgjuar gjatë kohës që ndodhej në bark, arrin ti dallojë edhe në botën e jashtme. , Pesha e 30 gram. Ne fakt ne pjesën me te madhe te rasteve behet fjale për shqetësime fiziologjike. Ne ketë artikull do te gjeni disa këshilla dhe maska për fytyrën ne kushtet e shtëpisë, si te eliminoni puçrrat apo shenjat qe kane lëne aknet. , 37 vjeçe dhe. Të mundësuara nga Aksioni per Nëna dhe Fëmijë. Shenjat e lindjes. Kjo gje ndodh edhe kur femrat jane para periudhes se ciklit menstrual ose ne periudhe stresi. Le te zbulojme se bashku se cfare ndodh muaj pas muaji brenda trupit tone, me beben tone;-) ZHVILLIMI PRENATAL Ne muajin e pare ndodh procesi i fertilizimit. Mirepo,doktoret nuk e kane zbuluare ende se ai kam pasur Edhe gjate shtatzanise. Rritja e qimeve të shtuara trupore mundet të jetë më shumë në fytyrë, gjoks, qafë, shpinë, bark dhe në mes të këmbëve. Tension në fund të barkut. Është detyrë e personelit mjekësor që merret me kujdesin para lindjes, që t'ju sqarojë për këto ndryshime të pritshme të organizmit tuaj, i cili tashmë vihet në dispozicion të fëmijës. Për këtë është e nevojshme të ndiqet një ushqyerje e shëndetëshme. Mosha e bebit ne javë Gjat 4 ushqimet toksike për fëmijën që keni në bark. Cfare ndodh gjate kesaj jave? Cfare duhet te jemi parasysh per javen e pare te shtatzanise. Këto hormone ndikojnë kryesisht në metabolizëm të kripërave minerale dhe ujit. Lajmet e fundit. Në këto raste indi dhjamor përqëndrohet kryesisht në supe, gjoks, bark, krahë. Gjate barrës nevojat për vitamina dhe kripra minerale, në ndryshim nga nevojat energjitike, dyfishohen duke filluar që nga dita e parë e shtatzënisë. Tek shtatzanat në bark ose tek gjokset, tek adoleshentet më tepër tek kofshët dhe gjokset, tek ato gra që merren me ushtrime force tek shaptullat kurse tek ato që janë mbipeshë në zona të ndryshme. Kushtet dhe rregullat e përcaktimit të seksit të fëmiut Analiza e shpejtë e raporteve dhe lajmeve për gjendjen në mes njerëzve me atë që u ka sjellur përparimi i biomjekësisë në operimin e zgjedhjes së seksit të fëmiut tregon që ekzistojnë probleme të caktuara të cilat është e nevojshme me Sheriat, ligj dhe shoqëri duhet shëruar me ç'rast do të ndalet fundi i. Gjatë shtatzanisë nënat shpesh ndjejnë shumë lëvizje nga fëmija gjatë fazës së tij të zhvillimit. Pse ju shkelmon foshnja në bark? - Duration: 1:48. com ka siguruar kërkesën për masën e paraburgimit të cilët e ka ushtruar Prokuroria Themelore në Gjilan. Ajo ka lindur ndryshe, me dy gjysma krahu shtesë dhe gjysmën e gishtave, në gjoksin e saj. Rritja gjasat e Postpartum endomiometrita, manifestuar tkurrjen e mitrës, të pamjaftueshme, ethe, paraqitja e dhimbje në bark, rrit gjakderdhje, shkarkimit me erë të keq pamje karakteristike. Gjate gjithe kohes zgjatet dhe godet me fuqishem barkun e nenes e cila ndonjehere do ndieje kontraktime te perseritshme (njera pas tjetres) ne bark, nuk ka pse shqetesohet: eshte bebi te cilin e ze lemza sepse ka thithur me shume leng amniotik nga cduhet. Ushqimet e skuqura jo vetëm që nuk kanë vitamina dhe minerale, por kanë në përbërjen e tyre kimikate tepër të dëmshme që shtohen si pasojë e procesit të skuqjes. Një trup perfekt mund të arrihet vetëm me vendosmëri dhe vullnet të fortë. Ai mund të reagoj kur dëgjon zërin e babit prandaj edhe babi duhet ti flasi sa më shumë. Kjo do t`ju “thith” tepricën e acidit në bark. Shtatzania ndahet ne tremujorin e pare qe zgjat 12 jave; i dyti zgjat 15 jave dhe i treti 13 jave. tung pershendetje nga albina une nuk isha shtatzane siq me keni than ju edhe ekom vizitu mjekun per dhimten ne bark qe ekom pas gjat ter muajit ekom ba nje skaner edhe ni ekografi po nuk mujshin me gjet se qka kom ma bojshin mir je a une nuk mujsha me ec,une jetoj ne belgjik po mbram ekisha nje vizit te gjinekolog'ja jem edhe ajo me tha qe. 100 milione qeliza nervore mbeshtjellin zonen e tretjes ne bark, duke formuar nje shembelltyre te trurit ku llojet e qelizave, lendet vepruese dhe marresit jane po te njejtit qe gjenden ne tru. Kjo gjë është shumë e rrezikshme, e dëmton shëndetin e nënës dhe fëmijës. Hani një kore të bukës në mëngjes para se të ngriteni nga krevati, ndërsa gjatë ditës kur ndjeni neveri, hani kikirikë apo krekerë. Zhvillimi i foshnjes gjate 9 muajve ne bark te nenes Ju ftojmë të regjistroheni në forum në mënyrë që të merrni pjesë ne diskutimet e forumit duke shprehur mendimin tuaj. nese vazhdon kerko te besh ultrasound. LE TË MATEMI Madhësia e bebes: 2-4 mm Mund të jesh në javën e 6-të shtatzanisë, por bebja është tashmë fetus 1 muajsh! Jemi një muaj pas ditës së konceptimit dhe kanë ndodhur kaq shumë. Djalë apo vajzë? Si të kuptojmë gjininë e fëmijës? Kurioziteti për të mësuar gjininë e fëmijës është i madh deri në momentin që mjeku mund ta konfimojë atë me anën e ekografisë. tung pershendetje nga albina une nuk isha shtatzane siq me keni than ju edhe ekom vizitu mjekun per dhimten ne bark qe ekom pas gjat ter muajit ekom ba nje skaner edhe ni ekografi po nuk mujshin me gjet se qka kom ma bojshin mir je a une nuk mujsha me ec,une jetoj ne belgjik po mbram ekisha nje vizit te gjinekolog’ja jem edhe ajo me tha qe. Të rrijë vetëm ca çaste nëse e veni në pozitë të ulur, më vonë do të mësojë të rrijë edhe pa e mbajtur. Ndër shumë gra pengesat e këtilla janë të vogla, porse i ndiejnë gjatë shumë vjetëve, prandaj është mirë të dihet kur janë. Pra, ne shikuar në atë që në të vërtetë është sëmundje rubeola, simptomat e saj dhe se si për të luftuar atë. Shpesh dëgjojmë histori të nënave të cilat gati menjëherë pas lindjes kanë një bark të sheshte. Megjithëse Freddy McConnell, 32 vjeç, ka lindur biologjikisht femër, prandaj ka një mitër dhe është në gjendje të krijojë dhe të mbajë një fëmijë në bark. Përfundon aksioni “Kontrabanda”, në pranga tre zyrtarë policorë. pershendetje jam ne javen e 6-7 te shtatzanise dhe kam dy dite kam pas gjakderdhje pa dhimbje ne fillim ishin si kafe leht pastaj ndonjehere me binte si pike roze. Gjate javes se 17 zhvillohet ndjeshmeria ne prekje te abdomenit, ndersa gjer ne javen e 32 te gjitha pjeset e trupit te foshnjes ne bark jane te ndjeshme ne nxehtesi, ne te ftohtit, ne shtypje apo dhembje. Jam ne javen e 6 te shtatzanise mirepo kam disa pucrra ne fytyre te cilat me bejne shume nervoz! Madje edhe ma kane prish tenin me kane lene disa shenja keto pucrra me jane paraqit disa muaj para shtatzanise dhe perseri i kam thone qe shtatzania ti hek pucrrat po sa eshte e vertete nuk e di!. Atje ku tërheqja e lëkurës është më e madhe. Ilacet ne shtatzani. Veronika nuk është një vajzë si të gjithë të tjerat. Ne terminologjine mjekesore zhvillimi i bebes ne barkun e nenes njihet me termin, zhvillim prenatal. Semundje gjate shtatzanise. Perdor qumesht dhe caj mente. Ne e dimë që ngrënia dhe pirja gjatë shtatzënisë ndikon tek bebja, por si është efekti nëse ju qani? Hulumtimet nga Shoqata Psikologjike tregojnë se foshnja 6 muajshe në bark, ndikohet shumë nga gjendja emocionale e nënës. Pjellshmëria e mashkullit mund të dëmtohet nëse ai punon me plumb, merkur apo arsenik dhe në temperatura të larta. Janë disa ushqime të cilat nuk preferohen të konsumohen gjatë muajve të shtatzanisë, për arsye të ndryshme që lidhen me shëndetin e përgjithshëm të nënës dhe fëmijës. Per fillim ju kisha propozu te filloni me disa suplemente natyrale si tbl Vital Man, Maca, kumbulla afrikane, Catuaba Bark, Elixir etj. T jesh 9 muaj shtatzn nuk sht e leht Ju jeni duke sjell n jet nj fmij dhe aq knaqsi sa ndjeni aq dhe 9 muaj t vshtir jan Nj ndr proceset e prditshmris suaj q vshtirsohet sht dhe gjumi Si duhet t flini dhe kush sht pozicioni m i rehatshm pr femrat shtatzn 1N stadet e para t shtatzanis, ju mund t flini si t d. Megjithatë, ka disa anë të vogla negative gjatë shtatzënisë dhe janë shfaqja e strijave, pra çarja e barkut. Ushqimi kinez: Është më mirë të qëndrojmë larg kësaj kuzhine gjatë gjithë nëntë muajve të shtatzënisë. Në përgjithësi ne mendojmë shumë pak për analizat e gjakut që duhen bërë në fillim të shtatëzanisë. Pesha dhe gjatesia e fetusit ne barkun e nenes. nese vazhdon kerko te besh ultrasound. A duhet te shqetesohemi per dhimbjet ne shtatzani? dhimbjet ne shtatzani, probleme gjate shtatzanise, 4 ushqimet toksike për fëmijën që keni në bark. Mbas 5 ditesh me erdhen mestruacionet,me dhimbje ne bark e gjoks. Kungulli i njomë është një nga perimet më hidratuese të disponueshme për ne, dhe ata janë të lehtë për t’u përfshirë në shumë receta: nga sallatat tek makaronat. Gjate javes se 17 zhvillohet ndjeshmeria ne prekje te abdomenit, ndersa gjer ne javen e 32 te gjitha pjeset e trupit te foshnjes ne bark jane te ndjeshme ne nxehtesi, ne te ftohtit, ne shtypje apo dhembje. Jam kqyr ne bark shume here dhe ne prapanice bile bile vjehrra ime ma bonte oj Mimoza ty mjekja tka rrejt se ti djale nuk e ke po vajze se po kshyresh shume ka barku dhe mbrapa. Por, te gjitha keto veshtiresi kalohen nese: Besoni në vetveten dhe në suksesin tuaj. Pas lindjes, yndyrë dhe lëkurë folds shtesë janë pothuajse të gjitha gratë - janë pasojat natyrore të shtatzanisë dhe ndryshimet hormonale. Alkol gjatë shtatzanisë? Kujdesi që duhet të tregojnë nënat e reja. Babi bëhu gati për ardhjen e bebit. Watch Queue Queue. Per shkak te zmadhimit te barkut,nena mund te kete djegie te stomakut dhe probleme me tretjen. Ardita Në lidhje me pyetjen tuaj na duhet të themi që megjithëse këto shqetësime mund të jenë fiziologjike (normale) për muajt e 2-të dhe të 3-të të shtatëzanisë se mitra dhe muskujt e saj janë duke u zgjeruar, përsëri ajo që vlen për të gjithë ata që kanë dhimbje të forta në bark vlen dhe për ju dhe ajo është që të. Për arsyet të sasisë së rritur të gjakut hundët i ke të zëna dhe mund të kesh rrjedhje gjaku nga hundët. Molla jeshile përmirëson tretjen Gjatë shtatzanisë problemet me tretjen dhe konstipacionin janë mëse të zakonshme, por duke përfshirë mollën jeshile në dietën tuaj ju do të siguroheni që aparati juaj tretës do të funksionojë në mënyrë optimale. “Pas 2 javësh shkoj për të marrë përgjigjen. Ajola Xoxa, bashkëshortja e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliajt, do të bëhet shumë shpejt nënë për herë të parë. Kjo përllogaritje mund të kryhet për fëmijë më të rritur se 2 vjeç dhe është e bazuar në lartësinë e të dy prindërve, peshën e fëmijës etj. Gjatësia e fëmijës është rreth 7 cm. PAP – Gjithçka që një femër mund të pyesë rreth tij. per cdo dhimbje ne bark duhet patjeter te konsultohesh me mjekun eshte shume e rendesishme. Sidoqoftë, gjinekologu me anë të disa testeve të thjeshta , zakonisht me marrjen e mostrës (bris), mund të zbulojë shkakun dhe më pas përcakton dhe terapinë. Substancat Tipet e Produkteve Informacione te Pergjithshme Lista. Keshilla Dhe Kuriozitete 39,294 views. Gjatësia e fëmijës është rreth 7 cm. Watch Queue Queue. A mundeni te me shpjegoni shenjat qe ka nje vajze dhe shenjat qe ka nje djale gjate shtatezanise. mjeksiaislame. Të mundësuara nga Aksioni per Nëna dhe Fëmijë. Dr Joanne Kurtzberg Së bashku përfitojmë më shumë TESTI PRENATAL HARMONY ™ ËSHTË KONFIRMUAR 100% I SAKTË Ofertë speciale deri me 31. Dhimbje Shfaqja podrebernoy në anën e djathtë të barkut mund të jetë një shenjë e hepatitit. por që nuk ka baza shkencore. Sot eshte dita e 5 dhe vazhdoj te kem serisht gjakderdhje,qe ne fillim si kam pasur te shumta,dhe si me gjak te mpiksur. Në një studim të kryer në Britaninë e Madhe rezultoi se konsumi i alkoolit mund të shkaktojë dëme të mëdha në shëndetin e foshnjave. Në këto raste ju nuk duhet të konsumoni miell të rafinuar, yndyrna të ngopura dhe mish të kuq. Kapsllëk shoqëruar nga siklet psikologjik, nervozizmi, vjellje, lodhje, grumbullimi i tepërt i gazit në bark. Pra, ne duhet të marrë të gjitha masat për të shmangur mbingarkesat kryesore "filtër" të trupit. Disa infektimi krimb, prania e gurëve në veshka gjithashtu duket e dhimbje në bark të drejtë. ushetimet me avion gjate shtatzanise jane te lejueshme deri ne nje moshe te caktuar te shtatzanise dhe zakonisht ajo shkon deri ne Në shtatzani ju mund të fluturoni pa problem me avion deri në javën e 36 të shtatzanisë. Na ndiqni ne kanalin tone ne YOUTUBE JETO SHENDETSHEM Beni video share ne profilet tuaja ne facebook. Vetëm duhet të jenë të kujdesshëm - ajo nuk mund të shpejt mitra - është e dëmshme. Seksi gjatë shtatzënisë gjithashtu ka përfitime nga pikëpamja e shëndetit, si edhe zvogëlon rrezikun e lindjes së parakohshme. Kistet funksionale formohen gjatë një cikli menstrual. Per shkak te zmadhimit te barkut,nena mund te kete djegie te stomakut dhe probleme me tretjen. Ardita Në lidhje me pyetjen tuaj na duhet të themi që megjithëse këto shqetësime mund të jenë fiziologjike (normale) për muajt e 2-të dhe të 3-të të shtatëzanisë se mitra dhe muskujt e saj janë duke u zgjeruar, përsëri ajo që vlen për të gjithë ata që kanë dhimbje të forta në bark vlen dhe për ju dhe ajo është që të. Bebja ne barkun e nenes Doja te dija ne cfare muaji shikohet bebja ne barkun e nenes,nese eshte djale apo vajze? Dikush qe i ka provuar te dy lindjet mund te dalloj nepermjet shenjave te barres nese femija eshte vajze apo djale perpara se ta shikosh. Title Author Hits; 10 shkaqet më të shpeshta të abortit në shtatzëninë e hershme: admin 267: A është e mundur për masazh për gratë shtatzëna. Kalendari i shtatzanise. Muskujt po marrin po ndjekin zhvillimin normal, ti e ndjen kur ai zgjatet ne bark, ai kthehet sa ne një anë ne tjetrën dhe bën akrobaci te vogla. Është e rëndësishme për të kuptuar se depresioni - një stuhi hormonal që së shpejti vë në gjumë, por nuk do të përzënë për skandale dhe zhgënjimet. per cdo dhimbje ne bark duhet patjeter te konsultohesh me mjekun eshte shume e rendesishme. com Për shumë pyetje, ne do të bashkëbisedojmë me mjekët dhe përgjigjet e tyre do t’i botojmë në ditët vijuese. “Faleminderit Zot qe me bere te perjetoj ndjesine e te qenit ‘Nene’ per here te dyte 🙏🏻!Mireseerdhe midis nesh i vogli jone. Qasja që do t’i kishte rrënjët në psikoterapi do të ishte zhvillimi i marrëdhënies mjek-pacient,. Tek shtatzanat në bark ose tek gjokset, tek adoleshentet më tepër tek kofshët dhe gjokset, tek ato gra që merren me ushtrime force tek shaptullat kurse tek ato që janë mbipeshë në zona të ndryshme. Nga Mensur Krasniqi Axha Nuri është sot 77 vjeç. Tani edhe mjekesia po u jep te drejte. org do të mësoni për suplementët më të rëndësishëm që çdo grua dhe vajzë duhet të marrë çdo ditë për një funksion më të mirë të organizmit. Kjo pasi organizmi krijon disa "depo" të vogla ushqimi, të cilat i mundësojnë fetusit apo bebit në bark të marrë ushqimin e nevojshëm. Kam sekrecione vaginale ngjyre te bardhe dhe me ere. Gratë këshillohen të shmangin të gjitha llojet e alkoolit kur janë shtatzënë – por ai rekomandim është më pak i bazuar në të dhëna shkencore dhe më shumë i bazuar në principin se më mirë më sigurt, sesa të pendoheni. madhe e grave. Ky lloj i cistave rrall ndodh tek gratë në menopauzë për shkak se formohet gjatë ovulacionit dhe në menopauz vezët më nuk prodhohen. Rreziku për foshnjen Rreziku më i madh i cili vie nga kafshët është infektimi me toksoplazmë (nga macet) dhe listeria (gjendet në djathin dhe. Të dhënat këtu nuk janë opinione, por janë informatat e fundit të bazuara nga informatat që kanë evidencë të marra nga burime të famshme anembanë botës si dhe në Kosovë. Kjo pasi organizmi krijon disa “depo” të vogla ushqimi, të cilat i mundësojnë fetusit apo bebit në bark të marrë ushqimin e nevojshëm. Hani pemë të freskëta, perime të ziera dhe prodhime të qumështit. Ne qofte se akoma nuk e dini nese jeni shtatezane opo jo shkoni te blini nje test shtatezanie per tu informuar me mire. Është detyrë e personelit mjekësor që merret me kujdesin para lindjes, që t'ju sqarojë për këto ndryshime të pritshme të organizmit tuaj, i cili tashmë vihet në dispozicion të fëmijës. Mbrojtja më e mirë ndaj këtyre infeksioneve është prezervativi. Disa infektimi krimb, prania e gurëve në veshka gjithashtu duket e dhimbje në bark të drejtë. Në polyhydramnios shënuar manifestime klinike të sëmundjes është mjaft e theksuar. Qafa e uterusit (cerviksi) ë. Që ta bëj kujtim shtatzëninë e saj të katërt, një nënë ka bërë disa foto edhe atë me ndihmën e mbi 20 mijë bletëve! Emily Mueller nga Ohio është nënë e tre vogëlushëve, kurse në nëntorë të këtij viti do të realizojë të qenit nënë për herë të katërt. Shqetësimet e para si të vjellat apo lodhja mund të ndikojnë në urinë tuaj seksuale. Pothuajse nuk ka 3-4 dite qe kam bere Hemogramin qe eshte testi tregues I elementeve ne organizem,para trajtimit me antibiotik kisha 12m. Persh jam pak e shqetesuar sepse hemoroidet me jan shfaqur per her te pare ne muajin 7-8 te shtatezanise dhe kisha goxha shqeteaime,tani nuk kam ahqetesime por keto 3-4 dite kam patur nje virus me bark dhe te vjella dhe me jan acaruar goxha emoroidet cfar te pi ai t eveproj me jan bere 4-5 dhe shkaktojne dhimbie her pas here si te veproj nje. Shenjat e shtatzanise. Mënyra të shpejta dhe të lira Barku jot ka qënë gjatë 9 muajve shtëpi për një beb të bukur. Pershendetje Vanesa ! Dhimbjet ne fundin e barkut gjate marrdhenieve mund te vijne per shume arsye ! Pervec shkaktarev me origjine nga aparati genital , te cilin mjekja juaj e ka perjashtuar , shpesh probleme te zorreve , te kequsyerjes ,te perthithjes se ushqimeve , apo cregullime te aparatit urinar mund te jene pergjegjes. Disa femra mund te ken problemin e urinimit te tepert dhe disa te tjera te ken fryrje dhe dhimje ne gjoks. Rash në shtatzëni në bark, armëve, fytyrë, këmbë recetave të thjeshta dhe efektive për të luftuar sindromi premenstrual Rh-Konflikti shtatzënisë - simptomat, trajtimin, parandalimin, shkaqet, shenjat e para. Lajmin e ëmbël e bëri të ditur vet Veliaj disa muaj më parë, ku publikoi një foto krah Ajolës, duke zbuluar se ajo ishte në pritje të fëmijës së tyre të parë. Guide rreth shtatzanise. Shqetësimet e para si të vjellat apo lodhja mund të ndikojnë në urinë tuaj seksuale. Gjate javes se 17 zhvillohet ndjeshmeria ne prekje te abdomenit, ndersa gjer ne javen e 32 te gjitha pjeset e trupit te foshnjes ne bark jane te ndjeshme ne nxehtesi, ne te ftohtit, ne shtypje apo dhembje. • E keni vënë re mënyrën si i tregoni duart kur dikush jua kërkon ta bëni këtë?. Kjo pasi organizmi krijon disa "depo" të vogla ushqimi, të cilat i mundësojnë fetusit apo bebit në bark të marrë ushqimin e nevojshëm. Perdor qumesht dhe caj mente. Seksi gjatë shtatzënisë gjithashtu ka përfitime nga pikëpamja e shëndetit, si edhe zvogëlon rrezikun e lindjes së parakohshme. Pershendetje doktoresh,Ne fillim te shtatzanis ne kontrollin e par mesova se kisha nje cist 5cm ne vezoren e majt dhe mbasi osha shtatzan skam marr asni mjekim per cist po gjat lindjes ne operacion ma kan hequr cistin kam shku ne kontroll mbas gjasht muajv kam kuptu se ma kan hequr komplet me vezore cisten tasht jam mir i kam dy vajza a mvaret. Seksi ne shtatzani. Të bësh palestër gjatë shtatzanisë? Për shumë mund të duket çudi. thjesht mund te jet asgje edhe nese te thone gjithcka mire. Nëse keni një punë jo të lodhshme, me pak lëvizje, mund të vazhdoni të punoni normalisht gjatë shtatzanisë. Postoje në Facebook. Gjithashtu edhe periudha pas tremujorit të parë nuk duhet të konsiderohet e lehtë. Ja çfarë i ndodh fëmijës në bark kur nëna shtatzënë bën seks. Pesha dhe gjatesia e fetusit ne barkun e nenes. Llojet më të shpeshta të kisteve funksionale janë: Kisti folikular. Zakonisht nuk ekziston ndonjë dietë magjike kundër dhjamit në bark, por kur mbani një dietë të shëndetshme është dhjami i barkut ai që largohet i pari: Ushqimet e pasura me. Ndërsa tashmë bashkëshorti i saj i është rikthyer aktivitetit të tij si biznesmen. Do të ndihmojë herbs: Potentilla patë - 20 gram bar pour 1 filxhan ujë të nxehtë, ziej për ngrohje të ulët, cool, tendosje dhe pini një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë para ushqimit. Matthew Sachs një ish-student në Harvard, e ka realizuar një hulumtim me personat e tillë, për ta kuptuar se si ndodh kjo. Sot eshte dita e 5 dhe vazhdoj te kem serisht gjakderdhje,qe ne fillim si kam pasur te shumta,dhe si me gjak te mpiksur. Rëndësia e problemit rritet dhe nën ndikimin e faktorëve te tjerë. Tani edhe mjekesia po u jep te drejte. Uretritis: djegje gjate urinimit Infeksionet e aparatiti urinar ndodhin kur bakteriet hyjne ne rruget urinare dhe shumefishohen ne fshikezen urinare. Pershendetje nena, ju lutem nese keni mundesi te me ndihmoni me pergjigjet tuaja, jam shtatzan 31 javeshe dhe dje me kruhej shum lekura ne fillim mendova se ndoshta ngaqe hapej por pastaj vura re si pika te kuqe qe me pas u bene si pucra te vogla sikur me kishte thumbuar bleta, ne te gjithe trupin pervec barkut, sot kam viziten tek mjeku por mendova te pyesja nje here ketu paraprakisht, flm. Shkaktari më i shpeshtë i jopjellshmërisë së mashkullit janë venat e zgjeruara të cilat bartin gjakun nga testiset, ndërsa paraqiten për shkak të qëndrimit ulur apo në. Cistat Ne Vezore - Llojet e Cistave. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Nese do te ju perzistoj ejakulimi i parakohshem duhet te lajmeroheni te Urologu. te cilat njekohesisht mund te ju ndihmojne ne permiresim te potences por edhe ne zgjatjen e kohes se ejakulimit. Ajo luan një rol të rëndësishëm në tretjes dhe metabolizmit. Gjate kesaj kohe eshte mire te beni vaksinen e gripit ne fazat a hershme te shtatzanise, sepse rreziku per komplikacione tashme. sigurohu te degjosh zemren e femijes. Zgjat 2 jave Nis me konceptimin dhe perfundon me fiksimin e zigotes ne muret e uterusit Java 1: konceptimi ; fillimi I diferencimit te qelizave Java 2: diferencim I metejshem , kryhet fiksimi I zigotes ne muret e uterusit. " "Jashtë e shtatzënisë, ka situata të tjera ku njerëzve u krijohen. 5 KESHILLA TE VLEFSHME PER GJUME TE REHATSHEM NE SHTATZANI. Këto janë aspekte shumë të rëndësishme për shëndetin e mamit dhe të bebushit. Gjate javes se 17 zhvillohet ndjeshmeria ne prekje te abdomenit, ndersa gjer ne javen e 32 te gjitha pjeset e trupit te foshnjes ne bark jane te ndjeshme ne nxehtesi, ne te ftohtit, ne shtypje apo dhembje. • Ne kuadrantin e sipërm të djathtë ka një sulme të mprehta e dhimbjes akute shpesh i jep një gjysmë të drejtë mbrapa, kofshën e djathtë, në bark të tjera. Tani edhe mjekesia po u jep te drejte. Prandaj, nëse disi ndjeheni sikur keni pak vend bosh në bark, rrëmbeni një grusht qershi dhe përfitoni nga vetitë e shumta që ato kanë. Megjithëse Freddy McConnell, 32 vjeç, ka lindur biologjikisht femër, prandaj ka një mitër dhe është në gjendje të krijojë dhe të mbajë një fëmijë në bark. Le te zbulojme se bashku se cfare ndodh muaj pas muaji brenda trupit tone, me beben tone;-) ZHVILLIMI PRENATAL Ne muajin e pare ndodh procesi i fertilizimit. Pershendetje doktoresh,Ne fillim te shtatzanis ne kontrollin e par mesova se kisha nje cist 5cm ne vezoren e majt dhe mbasi osha shtatzan skam marr asni mjekim per cist po gjat lindjes ne operacion ma kan hequr cistin kam shku ne kontroll mbas gjasht muajv kam kuptu se ma kan hequr komplet me vezore cisten tasht jam mir i kam dy vajza a mvaret. Shkaktari më i shpeshtë i jopjellshmërisë së mashkullit janë venat e zgjeruara të cilat bartin gjakun nga testiset, ndërsa paraqiten për shkak të qëndrimit ulur apo në. Mbas 5 ditesh me erdhen mestruacionet,me dhimbje ne bark e gjoks. PAP – Gjithçka që një femër mund të pyesë rreth tij. Title Author Hits; A është e nevojshme për të bërë lidhjet gjatë shtatzënisë: admin 100: A mund të ketë ëmbëlsirë gjatë shtatzënisë. Mund te keni pak uri gjat kesaj kohe dhe ndryshimi i hormoneve mund tju ndrroj humorin. 5 KESHILLA TE VLEFSHME PER GJUME TE REHATSHEM NE SHTATZANI. A do ta dish pse? Se femrat jan ato qe mbajne surratin tat 9 muaj ne bark. I mëparshëm. E premte 20, 2018, 13:13 Share this Facebook. mjeksiaislame. Pjellshmëria e mashkullit mund të dëmtohet nëse ai punon me plumb, merkur apo arsenik dhe në temperatura të larta. Ne rastet e prematures femija mbahet ne observacion te personelit shendetesor. Ne sot do t'ju zbulojmë disa nga simptomat më të pazakonta, por kryesisht të shpeshta, të cilat nuk duhet që t'ju frikësojnë. Por në këtë studim ne kemi dëshmuar se ambjenti ndaj të cilit jemi të ekspozuar në mitër,. Per shkak te zmadhimit te barkut,nena mund te kete djegie te stomakut dhe probleme me tretjen. Gjate gjithe kohes zgjatet dhe godet me fuqishem barkun e nenes e cila ndonjehere do ndieje kontraktime te perseritshme (njera pas tjetres) ne bark, nuk ka pse shqetesohet: eshte bebi te cilin e ze lemza sepse ka thithur me shume leng amniotik nga cduhet. I shtrirë në bark, fillon të lëviz në fillim në stil komandos (duke u shtyrë me duart) e pastaj zvarritet. sigurohu te degjosh zemren e femijes. Periudha me e bukur ne jeten e cdo femre eshte ajo e shtatzanise dhe padyshim qe cdo nene deshiron vetem me te miren per beben e saj. Janë disa ushqime të cilat nuk preferohen të konsumohen gjatë muajve të shtatzanisë, për arsye të ndryshme që lidhen me shëndetin e përgjithshëm të nënës dhe fëmijës. Tek shtatzanat në bark ose tek gjokset, tek adoleshentet më tepër tek kofshët dhe gjokset, tek ato gra që merren me ushtrime force tek shaptullat kurse tek ato që janë mbipeshë në zona të ndryshme. Ne ju rekomandojmë të mos provoni lëngje frutash të paketuara pasi ato përmbajnë ëmbëltues artificial të cilat mund të jenë të dëmshme për fëmijën tuaj. Në rast se keni diskutuar me mjekun tuaj të gjtha dhe keni një lloj plani për lindjen atëherë nuk duhet të shqetësohesh fare, do të shikoni se çdo gjë do shkoj shumë mirë. Gjat periudhs s shtatznis femra prjeton shum ndryshime fizike, por edhe ndryshime n lkur, flok dhe thonjFlokt n shtatzniHormonet e prodhuara gjat shtatzanis mund t shkaktojn shum ndryshime Disa femrave gjat ksaj periudhe ju rriten shum shpejt flokt, disa t tjera kan rnie t theksuar, disave iu thahen shum dhe disa t tjera vrejn. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Mbas 5 ditesh me erdhen mestruacionet,me dhimbje ne bark e gjoks. pasi kam gruan dhe dua të bëj një vezitë mjeksore. I kushtohet baletmaestrit të madh shqiptar që jeton e punon në Francë, Angjelin Preljocajt. Femrat jane ato qe shtiren gjithmone sikur jane ne rregull. Kalciumi që merr fëmija juaj në bark e ka. Polici, i cili është efektiv i patrullës, pa dy persona që konfliktoheshin në rrugë dhe tentoi që të ndalte konfliktin, mirëpo njeri prej tyre e goditi me thikë në bark dhe dorë. Këto pajisje kanë sensorë që detektojnë aktivitetin elektrik të zemrës. Kur ngelen. Uretritis: djegje gjate urinimit Infeksionet e aparatiti urinar ndodhin kur bakteriet hyjne ne rruget urinare dhe shumefishohen ne fshikezen urinare. Tek ne në popull është e njohur se, kosi i holluar, ka një veprim të tillë; poashtu nga përvoja e disa nënave gjidhënëse, lëngu i portokallit dhe lëngu i limonit kanë një veprim të tillë. Në këto raste indi dhjamor përqëndrohet kryesisht në supe, gjoks, bark, krahë. Gazeta Paloma është një ndër gazetat më të hershme në tregun shqiptar krijuar në shkurt të 2003. Kontrollet tek mjeku jane shume te rendesishme. Kjo gjë është shumë e rrezikshme, e dëmton shëndetin e nënës dhe fëmijës. Thur papritur "vrimë" nëpër trup ka mjaft indeve fijor lidhës. Ka diçka që mund të bëni për të parandaluar problemin. Rritja e nivelit te progresteronit gjate shtatzanise limiton aktivitetin e zorreve, duke shkaktuar fryrje. Në shtatzani zakonisht ritmi gjumit shpesh crregullohet , ndërsa me rritjen e barkut zvogëlohet mundësia që gruaja shtatëzënë të flejë disa orë pa u zgjuar. Tani edhe mjekesia po u jep te drejte. Por kur arrini në tremujorin e tretë, gjoksi dhe beli juaj janë shumë më të mëdhenj se zakonisht. Më pas e ngre në këmbë dhe filloj ta zhvesh duke ja lëpire gjithë trupin. Ju duhet të qëndroni shtrirë në krahun e majtë për të shmangur shtypjen dhe si pasojë uljen e tensionit. Shmangni gjumin me kurriz kur jeni shtatzanë. Ne ju rekomandojmë të mos provoni lëngje frutash të paketuara pasi ato përmbajnë ëmbëltues artificial të cilat mund të jenë të dëmshme për fëmijën tuaj. Por në këtë studim ne kemi dëshmuar se ambjenti ndaj të cilit jemi të ekspozuar në mitër,. Perdorni ushqim ne gjendje te lenget dhe konsumoni sa me shume lengje. Per shkak te zmadhimit te barkut,nena mund te kete djegie te stomakut dhe probleme me tretjen.